En yeni gelişmelerden haberdar olmak için, lütfen eposta ile ücretsiz üye olun.

Bedelli’de tazminat var mı?
Duyurular
27 Temmuz 2018 Cuma

Bedelli’de tazminat var mı?

Bedelli’de tazminat var mı?

Bir süredir gündemde olan ve gençlerin heyecanla beklediği bedelli askerlik niayet TBMM’de görüşülerek yasalaştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığında da yürürlüğe girecek.

Bedelli askerlikten, son dakika değişikliğiyle 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin TL ödeyen ve 21 gün temel askerlik eğitimi alanlar yararlanabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Gurbetçiler için de farklı bir düzenleme var. Yurt dışında yaşayanlar en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, 2 bin euro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

1475 sayılı Yasa'nın 14. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; İşçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Bedelli askerlikte önemli düzenlemelerden birisini de bedelli askerlik yapanların temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olarak sayılmaları oluşturuyor.

Buna göre, yaklaşık 400 bin kişinin faydalanmasının beklendiği bedelli askerliğe başvuranlar için 21 günlük temel eğitim süresinde işyerleri tarafından işten çıkış işlemi yapılmayacak. Böylece 21 günlük askerlik sonrasında işsiz kalma riski olmayacak. Ancak, öte yandan da çalışan açısından da bedelli askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alınamayacak.

Ücretsiz izin döneminde ayrıca herhangi bir SGK sigorta primi yatırılmayacağı gibi, işyerinden bir ücrette alınmayacak.

RESUL KURT

Vergi Daireleri 28 Temmuz 2018 Cumartesi ve 29 Temmuz 2018 P...
SMMM ALİ DEVECİ
Başvuru Formu Giriş

Şifremi Unuttum?
Başvuru Formu Giriş

Üyeliğiniz Onaylandıktan Sonra Giriş Yapabilirsiniz.
Başvuru Formu Giriş

Üyelik Formu