En yeni gelişmelerden haberdar olmak için, lütfen eposta ile ücretsiz üye olun.

6 Aralık 2021 Pazartesi

YouTube'a ÇOCUK İZLEYİCİLERİN VERİSİNİ TOPLAMAKTAN 170 MİLYON DOLAR CEZA

Google ve Youtube'un çatı şirketi Alphabet Inc çocukların kişisel bilgilerini toplayarak federal yasaları çiğnediği gerekçesiyle açılan soruşturmada uzlaşma yoluna giderek 174 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Youtube video platformu üzerindeki çocuk kanallarını takip edenlerin izleme alışkanlıklarını ebeveynlerinin onayı olmadan kaydederek bunu reklamları hedef kitlesine yönlendirmek için kullanmakla suçlanıyordu.

Federal Ticaret Komisyonu ve New York savcılığı ile varılan uzlaşma miktarı 13 yaşından küçük çocuklarla ilgili bilgilerin toplanmasının yasaklandığı 1998 yılından beri verilen en büyük ceza konumunda. Söz konusu kanun 2013 yılında çerezler aracılığıyla izleme alışkanlıklarını takip etmeyi de kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Yine bu miktar şirketin gelirleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bir seviyede kalıyor. Gelirinin yüzde 85'ini reklam alanı ve reklam teknolojisi satışlarından elde eden Alphabet bu yılın ikinci çeyreğinde 38,9 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurmuştu.

Youtube'dan yapılan açıklamada 4 ay içerisinde çocuklara yönelik içeriklerden gelen tüm izleme verilerine çocuklardan geliyormuş gibi muamele etmeye başlanılacağını duyurdu. Açıklamada "çocuklara yönelik üretilen içeriklerle ilgili veri toplamayı sadece hizmetin devamlılığı için gerekli olan bilgilerle sınırlandıracağız." denildi.

Federal Ticaret Komisyonu'ndaki iki Demokrat üye, Rebecca Slaughter ve Rohit Chopra, uzlaşmayı yetersiz buldu. Kural ihlalinin çok yaygın ve fütursuzca yapıldığını belirten Slaughter uzlaşmanın YouTube'u bu tür kanalları çocuklara yönelik içerik sağladığı halde çocuk kanalı olarak sınıflandırmaya zorlama konusunda yetersiz kaldığını vurguladı.

Para cezasının yanısıra uzlaşma kapsamında YouTube'a kanal sahiplerini ebeveyn izni almaları gerektiği konusunda uyarma zorunluluğu getiriliyor.

Ek kaynaklar • Reuters

https://tr.euronews.com/2019/09/05/youtube-a-cocuk-izleyicilerin-verisini-toplamaktan-170-milyon-dolar-ceza

FAİZSİZ BANKACILIKTA ‘DANIŞMA KOMİTESİ’ DÖNEMİ
ÇALIŞAN EMEKLİYE KIDEM ÖDENİRMİ ?
Başvuru Formu Giriş

Şifremi Unuttum?
Başvuru Formu Giriş

Üyeliğiniz Onaylandıktan Sonra Giriş Yapabilirsiniz.
Başvuru Formu Giriş

Üyelik Formu