En yeni gelişmelerden haberdar olmak için, lütfen eposta ile ücretsiz üye olun.

6 Aralık 2021 Pazartesi
İşsizlik Maaşında Süre ve Miktar Artabilir.
Pratik Bilgiler
11 Ağustos 2018 Cumartesi

İşsizlik Maaşında Süre ve Miktar Artabilir.

İşsizlik Maaşında Süre ve Miktar Artabilir.
İşsizlik maaşının kolaylaşmasıyla ilgili beklentiler sürerken müjde Başkan Erdoğan’dan geldi. 100 günlük programa işsizlik maaşı düzenlemesi de girdi
İşsiz kalan vatandaşların hayatlarına devam etmeleri ve yeni bir iş bulmalarını kolaylaştırmak için uygulanan işsizlik ödeneği milyonlarca sigortalı için önemli bir güvence.
Bugün yasalar gereği sadece kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılan sigortalılara işsizlik maaşı ödeniyor. Ayrıca son 3 yılda en az 600 gün prim isteniyor. Yine birçok çalışanı zora sokan bir diğer şart ise son 120 günde kesintisiz olarak primlerin ödenmiş olması. Bu şart bazı devamsızlık durumlarında ya da işten çıkış tarihlerinin bildirilmesi sırasında işsizlik maaşı almayı engelliyor. 1 gün dahi eksiklik tespit edildiğinde maaş ödenmiyor. Binlerce vatandaş bu konuda mağdur oluyorken müjde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.
Başkan Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programında 'işsizlik ödeneğinden hak kazanma şartlarının esnetileceği' de yer aldı. Özellikle bu kesintisiz 120 gün çalışma şartının yeniden tanımlanması bekleniyor.
Bu şekilde özellikle sistemden kaynaklanan mağduriyetlerin giderileceği ortada. İş sözleşmesinin sona erdirilmemesine rağmen devamsızlık gibi nedenlerle maaş ödenmemesinin de böylece önüne geçilecek.
İşsizlik Maaşında Süre ve Miktar Artabilir.
Şu anda işsizlik ödeneği son 3 yılda 1080 gün prim ödemesi olan bir sigortalı için 10 ay olarak uygulanıyor. 600 gün primi olanlar ise 6 ay maaş alıyor.
İşsizlik ödeneğinin süresinde üst sınırın 12 ay ya da 14 aya çıkartılması da tartışılıyor. OECD ve Avrupa ülkelerindeki örnekler bu noktada inceleniyor. Daha önce bu çalışmalar gündeme gelmişti. Aynı şekilde miktarın asgari ücrete göre değil prime esas kazanca göre belirlenmesi de tartışılan konular arasında bulunuyor. Mevcut uygulamada kişinin maaşı ne kadar olursa olsun işsizlik ödeneği brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla olamıyor. Dolayısıyla yüksek maaş alan birisi düşük işsizlik ödeneği almış oluyor. Bütün bu konular tartışılıyor. Önümüzdeki günlerde işsizlik maaşıyla ilgili çalışmalar gündeme gelince yapılacak değişiklikleri hep birlikte görmüş olacağız.
İşsizlik Maaşı kaç ay alınıyor.
Son 3 yıldaki sigorta prim gün sayısı maaş süresini de belirliyor.
600 gün primi olanlar 180 gün (6 ay) 900 gün primi olanlar 240 gün (8 ay) 1080 gün primi olanlar 300 gün (10 ay)
İşsizlik Maaşı ne kadar alınıyor.
İşsizlik maaşı son 4 aylık prime esas kazancın yüzde 40'ı kadar oluyor. Ancak en yüksek işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor.
İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesiliyor. Buna göre;
2018 yılı için en düşük işsizlik maaşı: 2.029,5 X % 40 = 811,80 TL (DV hariç) 2018 yılı için en yüksek işsizlik maaşı: 2.029,5 X % 80 = 1.623,60 TL (DV hariç)
 
Faruk ERDEM

 

MALİ MÜHRÜ KİLİTLENEN MÜKELLEFLERİMİZİN DİKKATİNE!
E SERBEST MESLEK MAKBUZU ZORUNLULUĞU GELENLER
Başvuru Formu Giriş

Şifremi Unuttum?
Başvuru Formu Giriş

Üyeliğiniz Onaylandıktan Sonra Giriş Yapabilirsiniz.
Başvuru Formu Giriş

Üyelik Formu